קשר 

קשר הוא ארגון לשינוי חברתי ששם לו למטרה להביא לחיזוק מעמדם של ההורים והמשפחות לילדים עם צרכים מיוחדים, קידום זכויות ומיצוין ופיתוח שירותים שיביאו להעצמתם. ארגון קשר הינו היחיד בישראל שאוכלוסיית היד שלו היא משפחתו של הילד עם הצרכים המיוחדים. לשם כך, מפעיל הארגון מגוון שירותים למשפחות ובכללן מרכז מידע, הכוונה, ייעוץ וסנגור, קבוצות תמיכה והדרכה, ליווי הורים, קבוצות לבני משפחה נוספים - אחים וסבים, סדנאות בתחומי ההורות המיוחדת ועוד. לצד שירותים אלה, מפעיל הארגון גם פרויקטים חברתיים להעצמת הורים ומשפחות מיוחדות כגון: חממת יזמות להורים מיוחדים, קבוצות מנהיגות של הורים בפריפריה ובמגזר הערבי, מרכזים למשפחה בהובלת הורים מיוחדים, קמפיין מודעות למשפחות המיוחדות ביום המשפחה, הכשרת הורים לליווי הורים צעירים ועוד. אחד המהלכים החברתיים החשובים ביותר שמקדם הארגון הוא הובלת קואליציה של כ-50 ארגונים בתחום המוגבלויות וזכויות אדם, הורים ובעלי עניין, שמטרתה קידום חקיקה שתקנה סל זכויות ושירותים למשפחות להן ילדים עם צרכים מיוחדים. עשייה רחבה זו הפכה את קשר לארגון מוביל להורים ולמשפחות מיוחדות מכל הלקויות וחתכי האוכלוסייה, מתוך תפיסה של "בית" וקהילה.

מבנה ארגוני:

בארגון פועלות יחידות ארציות וסניפים אזוריים. יחידות קשר כוללות את:
· יחידת המידע והייעוץ – שמטרתה הפצת מידע עדכני ומקיף להורים, ייעוץ וסיוע במיצוי זכויות, ככלי להעצמה.
· יחידת ההכשרה – מטרתה להביא לשינוי עמדות כלפי ההורים והמשפחות בכלים של הכשרה והדרכת הורים למשימת ההורות המיוחדת והכשרת אנשי מקצוע לעבודה בשותפות עם הורים אלה.
· יחידת התוכן – מטרתה להנגיש את התוכן הקיים והחדשני ביותר בתחומי הבריאות, החינוך, הזכויות, והפסיכולוגיה בנושאים שיסייעו להורים להתמודד עם ההורות המיוחדת ולקדם את ילדיהם, וכן להעלות את המודעות למקומם ומעמדם של ההורים המיוחדים כלפי חוץ, וליצור עבורם בית ובמה וירטואלית להשמיע את קולם ההורי, ממקום של עוצמה.
· יחידת קשרי לקוחות ושותפים – האמונה על בניית קשר רציף ואינטראקטיבי עם ההורים לצורך העברת מידע, מתן שירותים ויצירת קבוצת כוח חברתית.

סניפי קשר:

ממוקמים בירושלים, תל אביב, חיפה ובאר שבע ושלוחה ברחובות ונותנים מענה אזורי, תוך יצירת כיסוי ארצי. כמו כן פועל שירות ארצי לעולים חדשים. ב- 3 מתוך ארבעת סניפי קשר ניתן מענה ייחודי למשפחות הערביות. סניפי קשר מפעילים מגוון רחב של שירותים ופרויקטים שכולם מכוונים להוביל להעצמתם של ההורים והמשפחות למען איכות חיים טובה יותר. ליצירת קהילה שבה יש ערבות הדדית כלפי המשפחות.

בנוסף, ב-15 יישובים נוספים ברחבי הארץ מתקיימים פרוייקטים של קשר.

בארגון צוות מקצועי דובר שפות שונות (עברית, ערבית, אנגלית ורוסית), מתנדבים וסטודנטים, הנותנים מענה מגוון, גמיש ומותאם לאלפי משפחות בשנה.שירותי קשר

אתר הורים בקשר: הבית של המשפחות המיוחדות ברשת: מאמרים, כתבות, סרטונים, טורים אישיים ועוד .

תמיד בקשר- מרכז למידע, ייעוץ ומיצוי זכויות: מרכז פניות ארצי טלפוני ומקוון המתמחה במתן מידע, ייעוץ, תמיכה, מיצוי זכויות, סינגור וכל שאלה או התלבטות הקשורים בגידול ילדכם(מאגר מידע מקוון באתרwww.makom-m.cet.ac.il בשיתוף מטח)

ליווי פרטני למשפחות: בוועדת, קבלת החלטות, מעברים, משברים, מאבקים...

מענה טיפולי קצר מועד למשפחות

קשר לעולים: מידע, הכוונה וליווי למשפחות עולים

מענה ייחודי למגזר הערבי: מידע, מיצוי זכויות, פיתוח מנהיגות ותוכניות העצמה

פעילות קבוצתית לתמיכה והעצמה: קבוצות תמיכה, סבים וסבתות, בני משפחה, פעילים, מנהיגות ועוד

פרויקטים קהילתיים להעצמת הורים ומשפחות: הורים בונים קהילה: הקמת קהילות הורים ורשת מרכזים למשפחה ע"י הורים פעילים ברחבי הארץ, חממת יזמות להורים, ועוד.

שמ"ש- שיקום משפחתי שלם: תוכנית חדשנית, שנולדה כיוזמה של שתי אמהות, להעצמת משפחות מיוחדות ובניית איזון משפחתי באמצעות ליווי הורים להורים, עבודה קבוצתית, פיתוח מנהיגות הורים ושיפור התקשורת בין הורים ואנשי מקצוע. בשיתוף האמהות היוזמות, משרדי הרווחה והבריאות, המוסד לביטוח לאומי וג'וינט אשלים.

מרכז הכשרה ארצי המתמקד בנושא המשפחה המיוחדת ומקיים הרצאות, סדנאות, ימי עיון וקורסים למשפחות ולאנשי מקצוע.

פרסומים: קשרים - חוברת מידע שנתית להורים לילדים עם צרכים מיוחדים, עלון מידע מקוון, דו"ח שנתי – המשפחות המיוחדות בישראל, קשר נייד - עדכונים וחידושים באמצעות מסרונים, כתבי עט של הורים מיוחדים.

פעילות לשינוי חברתי: לשיפור המעמד והזכויות של המשפחות המיוחדות, במרכזה הקמת קואליציה לקידום חקיקה שתקנה סל זכויות ושירותים למשפחות המיוחדות.


כל שנה שירותי "קשר" מגיעים ל:

כ- 4,000 הורים ואנשי מקצוע באמצעות הרצאות, מפגשים, כנסים וימי עיון
כ- 5,000 הורים ואנשי מקצוע באמצעות פניות פרטניות
כ- 10,000 הורים באמצעות חוברות המידע
20,000 הורים, בני משפחה ואנשי המקצוע באמצעות ה- News letter
כ- 45,000 גולשים בפורטל "הורים בקשר"
כ-60,000 גולשים בחודש באתר "מקום מיוחד

פרסים והישגים:

1999 - פרס ראש הממשלה "מגן הילד" על תרומה מיוחדת לקידום רווחת הילד בישראל
2003 - פרס זוסמן-ג'וינט למצוינות בתחום השירותים החברתיים
ב-2000 פירסם מכון ברוקדייל למחקר יישומי של הג'וינט דו"ח מחקר על למידה מהצלחת מודל העבודה של קשר.
2012 - פרס ג'וינט אשלים על מצויינות וחדשנות בתחום פיתוח שירותים לילדים בסיכון ובני משפחותיהם
בשנת 2012 עבר הארגון אנליזה ע"י ארגון מידות לבחינת האפקטיביות שלו, וזכה לציון טוב מאוד.

אתר קשר
טוחן מדיה - בניית אתרים